Календар подій
Березень 2015
П В С Ч П С Н
« Лют    
  1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31  
Гаряча лінія
ᚴГаряча лінія Голови Держземагентства Україниᚴ
Земельна реформа
ᚴОбговорюємо проект Закону України "Про ринок земель"ᚴ
Розділи сайту
Архів матеріалів
ПЕРЕДПЛАТА
ᚮНауково-виробничий журнал Державного комітету України із земельних ресурсів "Землевпорядний вісник"ᚮ
Наша погода

Погода в Україні

Погода в Україні

Наша адреса

Переглянути більшу мапу
Наші партнери

Дозвільний центр Миколаївської облдержадміністрації

ᚡАГРОПРОМ - Агропромисловий Портал України - підприємства, товари, послуги, ціни, новини апк, вакансії."АГРОПРОМ"ᚡ

Відео- і аудіовипуски програми “Моя земля – моя власність” на інформаційному сайті Проекту “Земельна реформа в Україні”

Портал RootUA

Наші відвідувачі

ᚼАрхів розділу ‘Питання-відповіді’ᚼ

За минулий місяць землевпорядники Миколаївщини провели понад 90 прийомів громадян

У лютому на прийом до фахівців органів земельних ресурсів Миколаївщини звернулася 121 особа різного соціального стану та професійної приналежності.
Спеціалісти територіальних органів Держземагентства в області вчасно надали роз’яснення на всі питання, зокрема: щодо норм чинного земельного законодавства, припинення права постійного користування земельною ділянкою, порядку набуття права власності на землю та реєстрації наділів, отримання довідки нормативної грошової оцінки, інформації про наявність та середню вартість земельних ділянок, порад щодо шляхів вирішення земельного спору, отримання наділу для ведення особистого селянського, товарного сільськогосподарського та фермерського господарства, виділення земельних ділянок для сінокосіння та випасання худоби, передача земельних ділянок (громадських пасовищ) з державної власності у комунальну тощо.
Спеціалістами також надаються роз’яснення порядку виправлення помилок у технічній документації на земельну ділянку, процедури отримання витягу з Державного земельного кадастру, встановлення меж земельної ділянки в натурі, порядку реєстрації договорів оренди земельних ділянок, а також укладання додаткових угод до договорів оренди земельних ділянок. Актуальними наразі є питання, що стосуються затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність та в оренду, а також надання земельних ділянок військовослужбовцям-учасникам антитерористичної операції.
Землевпорядники постійно надають консультації з найбільш поширених питань у сфері земельних відносин на виїзних прийомах громадян у сільських радах, роз’яснюють зміни до земельного законодавства телефоном та на особистих прийомах, друкують статті у засобах масової інформації.

За минулий місяць землевпорядники Миколаївщини провели понад 70 прийомів громадян

У січні на прийом до фахівців органів земельних ресурсів Миколаївщини звернулося 74 особи різного соціального стану та професійної приналежності.
Спеціалісти територіальних органів Держземагентства в області вчасно надали роз’яснення на всі питання, зокрема: щодо норм чинного земельного законодавства, порядку набуття права власності на землю та реєстрації наділів, припинення права постійного користування земельною ділянкою, отримання довідки нормативної грошової оцінки, дозволу на будівництво, інформації про наявність та середню вартість земельних ділянок, порад щодо шляхів вирішення земельного спору, отримання наділу для ведення особистого селянського, товарного сільськогосподарського та фермерського господарства, виділення земельних ділянок для сінокосіння та випасання худоби, передача земельних ділянок (громадських пасовищ) з державної власності у комунальну тощо.
Спеціалістами також надаються роз’яснення порядку виправлення помилок у технічній документації на земельну ділянку, процедури отримання витягу з Державного земельного кадастру, встановлення меж земельної ділянки в натурі, порядку реєстрації договорів оренди земельних ділянок, а також укладання додаткових угод до договорів оренди земельних ділянок. Актуальними наразі є питання, що стосуються затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність та в оренду, а також надання земельних ділянок військовослужбовцям-учасникам антитерористичної операції.
Землевпорядники постійно надають консультації з найбільш поширених питань у сфері земельних відносин на виїзних прийомах громадян у сільських радах, роз’яснюють зміни до земельного законодавства телефоном та на особистих прийомах, друкують статті у засобах масової інформації.

Як зареєструвати право власності на земельну ділянку?

– Раніше права на землю реєструвалися державними органами земельних ресурсів із присвоєнням ділянці кадастрового номера та видачею державного акта на право приватної власності на землю. Починаючи з 2013 року, цей порядок реєстрації вже не застосовується. Відтепер реєстрацією прав опікується Державна реєстраційна служба, а на підтвердження державної реєстрації права видається не державний акт, а витяг з Державного реєстру прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Для реєстрації права власності на земельну ділянку у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень Вам необхідно підготувати такі документи: заяву встановленої форми; копію документа, що посвідчує особу заявника (паспорт громадянина України, посвідка на проживання особи, яка мешкає в Україні, національний, дипломатичний чи службовий паспорт іноземця або документ, що його заміняє); копію реєстраційного номера облікової картки платника податку згідно з Державним реєстром фізичних осіб – платників податків (ідентифікаційний код) (крім випадків, коли особа через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податку, офіційно повідомила про це відповідні органи державної влади та має відмітку в паспорті громадянина України); документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав (квитанція); документ про сплату державного мита (квитанція) (крім випадків, коли особа звільнена від сплати державного мита); документи, що підтверджують виникнення, перехід або припинення права власності на земельну ділянку (державний акт на право власності на земельну ділянку, договір купівлі-продажу, дарування, рішення суду).
Надалі зверніться до підрозділу Державної реєстраційної служби у вашому районі. Державний реєстратор має особисто перевірити подані Вами документи та видати Вам картку прийому заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.
Загальний строк проведення державної реєстрації права власності має становити 14 робочих днів. Орган державної реєстрації прав у день прийняття рішення про державну реєстрацію видасть Вам або надішле рекомендованим листом з описом вкладення витяг з Державного реєстру прав разом з документами, що подавалися заявником для проведення державної реєстрації прав, одним із способів, який Ви зазначили у заяві про державну реєстрацію.

Договір оренди землі: просто папір чи гарантія стабільності відносин?

Наразі переважна більшість великих і середніх підприємств, що займаються вирощуванням продукції сільськогосподарського призначення, користуються землею на умовах оренди.
Засоби масової інформації останнім часом не вщухають, обговорюючи питання про можливе відкриття ринку землі. Масло у вогонь підливають прийняття Верховною Радою в першому читанні закону про ринок землі і заяви багатьох серйозних політиків про те, що, так чи інакше, продаж землі буде дозволений в осяжному майбутньому. У зв’язку з цим значна кількість власників земельних ділянок серйозно замислилася про розірвання договорів оренди, для подальшого продажу землі потенційним покупцям. Суди вже зараз завантажені справами про розірвання або визнання недійсними договорів оренди земельних ділянок.
Якщо в судових органах договір оренди не зміг успішно пройти випробування на міцність, то земля повертається власнику, який після цього думає, або йому почекати появи великих інвесторів і продати землю, або укласти договір оренди з іншим господарством на більш вигідних для себе умовах.
У зв’язку з тим, що в переважній більшості випадків суди визнають такі договори оренди недійсними і «забирають» землю в орендаря, в середовищі фермерів та власників сільгосппідприємств навіть встигла скластися думка, що будь-який договір оренди може бути розірвано судом за заявою власника землі в будь-який момент і що боротися з цим марно. За такої позиції орендар стає якоюсь мірою заручником своїх відносин з орендодавцями і змушений часто з кожним роком йти на дедалі більші поступки по відношенню до них, замість того, щоб строго керуватися договорами оренди.
Ситуацію погіршує те, що якщо суд припинить дію договору оренди у одного або декількох орендодавців, то, побачивши такий приклад, інші орендодавці теж починають намагатися розірвати свої договори. А оскільки всі договори складалися однаково «під копірку», то результат судових розглядів стає очевидним. Доводилося стикатися з випадками, коли за таким ланцюжком знищувалися (випадково або навмисно) відносно великі і стабільні господарства.
Причиною подібних ситуацій є некомпетентне укладення договорів оренди.
Ні для кого не таємниця, що, як правило, вказані договори оренди складалися за зразками «скопійованими» з журналів чи взятим в інших господарствах, а іноді в органах земельних ресурсів. При цьому губилися цілі пункти цих договорів, порожні графи часто не заповнювалися взагалі, а сам договір не проходив ніякого юридичного аналізу та рецензування. Зразки договорів, які бралися за основу, дуже швидко морально застарівали, в них були відсутні нові положення, які потрібні, згідно з внесеними до закону про оренду землі змінами. Адже до цього закону з моменту його прийняття і до сьогоднішнього дня вносилися зміни 24 рази! А договори складалися і досі складаються за типовим договором, який був поширений ще в 2004 році.
Тому не дивно, що в суді такі договори розбиваються юристами без особливих зусиль. Адже згідно зі статтею 15 Закону України «Про оренду землі», відсутність у договорі хоча б однієї суттєвої умови, передбаченої цим законом, тягне за собою визнання цього договору недійсним в обов’язковому порядку. Після чого орендар зобов’язаний повернути власнику землю. А от власник землі, згідно з цим законом, орендну плату повертати не зобов’язаний.
Часом доводиться чути таку фразу: «Договори мого господарства зареєстровані у земельних органах, а значить вони правильні». Водночас, до обов’язків реєструючих органів ніколи не входила і не входить необхідність перевірки реєстрованих договорів на повну відповідність законодавству, ними проводиться процедура внесення договору до реєстру і засвідчення відповідного факту державної реєстрації, що однак не свідчить про повну законність самого договору.
Будь-який керівник сільськогосподарського підприємства може самостійно легко перевірити все написане вище. Досить лише відкрити один з наявних у нього договорів оренди і знайти в ньому пункт про те, в якому порядку передається в заставу право оренди, яким чином об’єкт оренди вноситься до статутного фонду підприємства. Навіть якщо ви не збираєтеся передавати право на землю в заставу або вносити його до статутного фонду підприємства, такі пункти обов’язково повинні бути в договорі. Якщо їх немає, то це стане, хоч і формальною, але «залізною» підставою визнати ваш договір недійсним у суді.
На практиці справи йдуть значно гірше. Велика частина укладених договорів не має актів прийому-передачі, актів встановлення меж ділянки в натурі, та інших необхідних, з огляду на закон, обов’язкових додатків (всього обов’язкових додатків передбачено п’ять). У кращому випадку до договору додається ксерокопія державного акту на право власності на землю. Але ж згідно із законом про оренду землі, такі договори незаконні, тобто мають силу звичайного аркуша паперу.
На даний час, до фактичного запровадження ринку землі у землекористувачів є час для того, щоб дати ладу своїм договірнім відносинам. Можливе переукладання договорів в правильній редакції, іноді можливе внесення доповнень до існуючих договорів, укладання і реєстрація необхідних додатків до них. Адже єдиними причинами, за якими суд може припинити дію договору оренди землі є його невідповідність закону за формою і змістом, а також несвоєчасна виплата орендної плати.
Без сумніву, переукладання договорів оренди є досить складною і дорогою справою, особливо у великих господарствах. Однак необхідно зважити ті збитки, які може понести господарство, в разі якщо орендодавці захочуть забрати свою землю, і, скажімо, укласти договори оренди з іншим підприємством.
Ще одним питанням у взаєминах, які складаються у зв’язку з орендою землі, є питання померлих власників землі. Як правило, спадщину після смерті цих людей ніхто не оформляє, а значить, на законних підставах укласти договір оренди нема з ким. Прийнятий у першому читанні закон про ринок землі взагалі передбачає, що такі земельні ділянки будуть вилучатися в дохід держави. Оскільки це питання є також об’ємним і складним, не будемо зупинятися на ньому зараз, відзначимо лише, що його не слід відкладати наостанок.

В. Князєв, партнер консалтингової групи «Гектар», адвокат, канд. юрнаук

За матеріалами газети "АграрНик"

Земельні ділянки для учасників АТО

Законодавство України передбачає систему пільг для учасників бойових дій та осіб, прирівняних до них, зокрема, це стосується надання земельних ділянок. Про особливості відведення земельних наділів для громадян України, які зі зброєю в руках відстоюють незалежність та територіальну цілісність нашої держави, розповідає начальник відділу Держземагентства у Новоодеському районі М.Ю. Попова.
- Марино Юріївно, відомо, що в Україні діє програма підтримки військовослужбовців. У чому її суть?
- Щоб забезпечити підвищення соціальних стандартів для тих, хто виконує завдання зі здійснення антитерористичної операції, їх підтримки в особливо небезпечний час, запроваджена програма із реалізації конституційних прав військовослужбовців на безоплатне отримання у власність земельних ділянок із земель запасу державної (комунальної) власності в межах норм, визначених законодавством для будівництва і обслуговування житлових будинків, господарських будівель та споруд, ведення садівництва індивідуального дачного будівництва.
- Зазвичай процедура надання земельних ділянок та оформлення права власності на них забирає досить багато часу і, нема чого гріха таїти, нервів теж.
- Якщо військовослужбовець звернеться у відділ Держземагентства, він обов’язково отримає всебічну допомогу його спеціалістів. При цьому йому треба мати при собі документи, що посвідчують особу (паспорт, ідентифікаційний номер) та участь в антитерористичній операції (посвідчення, довідка, наказ тощо).
- В чому полягає така допомога?
- Найперше, це складання заяви та укомплектування необхідного пакета документів для подальшої передачі в Головне управління Держземагентства у Миколаївській області, оскільки відповідно до частини 4 статті 122 Земельного кодексу України це управління є розпорядником земель сільськогосподарського призначення державної власності. Знаходиться воно за адресою: м. Миколаїв, проспект Миру, 34. А в разі бажання отримати земельну ділянку в межах населеного пункту із земель комунальної власності для будівництва та обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд, для індивідуального дачного будівництва слід звернутися в сільську раду (згідно з частиною 1 статті 122 Земельного кодексу). Що ж до оформлення правовстановлювальних документів на земельну ділянку в межах населеного пункту, то його порядок аналогічний.
- Заява складена, документи оформлені. Що далі?
- На підставі заяви військовослужбовця Головне управління (міська чи сільська рада відповідно) приймає наказ (рішення) про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. Після цього заявник може звернутися до землевпорядної організації, яка має відповідну ліцензію, для укладення договору із розробки проекту землеустрою. Хочу наголосити, що земельні ділянки в нормах безоплатної передачі надаються безкоштовно, а послуги з виготовлення документів згідно з пунктом “г” частини 2 статті 27 Закону України “Про землеустрій” є платними, за рахунок власних коштів замовника.
На підставі розробленого проекту землеустрою та електронного документа (XML файл) державний кадастровий реєстратор відділу Держземагентства реєструє земельну ділянку в Національній кадастровій системі. На підтвердження цього видається витяг про реєстрацію земельної ділянки з присвоєнням їй кадастрового номера.
Після цього проект землеустрою подається до Головного управління Держземагентства (міську, сільську раду), де, у свою чергу, приймається наказ (рішення) про затвердження проекту землеустрою та передачу земельної ділянки у власність.
- І заключний етап…
- Отримання витягу з державного реєстру прав із реєстрації речового права на нерухоме майно (земельну ділянку), для чого треба звернутися в реєстраційну службу районного управління юстиції за адресою: м. Нова Одеса, вул. Леніна, 182. До слова, замовник документації із землеустрою може доручити розробнику землевпорядних робіт виконання всього вищевказаного у процесі оформлення правовстановлювальних документів на земельну ділянку аж до кінцевого результату на підставі довіреності.
Слід сказати, що на сьогоднішній день до Головного управління Держземагентства направлено 22 заяви військовослужбовців на виділення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства, по них прийнято чотири накази. Також міська рада прийняла рішення про дозвіл на розробку проектної документації для будівництва та обслуговування житлового будинку одному військовослужбовцю.
- Марино Юріївно, дякую за роз’яснення.

Ірина Решетняк

(Газета "Промінь", 18.09.2014 р.)

Як отримати земельну ділянку учаснику АТО?

Доручення Голови Держземагентства України зобов’язує забезпечити реалізацію права на безоплатне одержання земельних ділянок у власність учасниками АТО із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування житлового будинку, індивідуального дачного будівництва тощо.
[від ред. - Про розміри таких ділянок зазначалося у статі Г.П. Леурди, військового комісару Очаківського РВК щодо третього етапу мобілізації та пільг для учасників АТО, опублікованій у попередньому номері нашої газети від 5.09.14 р.]
Як можна отримати таку земельну ділянку?
Учасники АТО, зацікавлені в одержанні земельних ділянок у власність, подають до органів виконавчої влади або місцевого самоврядування за місцем знаходження ділянки (до сільських, селищних, міських рад — для отримання ділянок з земель комунальної власності; до райдержадміністрацій, – для отримання ділянок з земель державної власності, до органів виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин — для отримання земель сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів) такі документи: звернення, з зазначенням площі та цільового призначення; засвідчені належним чином копії паспорту та ідентифікаційного коду; документ, що підтверджує участь в АТО (посвідчення, довідка, наказ тощо); графічні матеріали, в яких находиться бажане місце розташування ділянки; копі довіреності (в разі подання звернення через уповноважену особу).
Якщо громадянин бажає отримати земельну ділянку для ведення фермерського господарства, крім вищезазначених документів, необхідно подати документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої у аграрному навчальному закладі.
Розробка проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки здійснюється на замовлення громадян суб’єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін (список ліцензованих землевпорядних організацій можна знайти на інформаційному стенді управління Держземагентства в Очаківському районі).
Після розробки проект землеустрою узгоджується з місцевим управлінням земельних ресурсів.
Погоджений проект землеустрою надсилається відповідному органу виконавчої влади місцевого самоврядування (якому направлявся пакет документів для отримання ділянки), що протягом строку не більше ніж 2 тижні з дня отримання проекту (а якщо необхідно провести обов’язкову землевпорядну експертизу — після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення щодо затвердження проекту землеустрою переданої земельної ділянки у власність.

За інформацією управління Держзем­агентства в Очаківському районі

(Газета "Чорноморська зірка", 12.09.2014 р.)

Відділи Держземагентства у Казанківському, Кривоозерському і Снігурівському районах та управління Держземагентства у Миколаївському районах доповідають

Казанківський район
Сектор державного земельного кадастру

З 14.03.2014 до 04.05.2014 до кадастрових реєстраторів надійшло 118 заяв, з них, щодо:
- реєстрації земельних ділянок – 68, в тому числі: здійснено реєстрацію 55 земельних ділянок та по 13 заявах документи знаходяться на перевірці документації із землеустрою;
- надання 47 відомостей з Державного земельного кадастру у формі витягів про земельні ділянки.

Юридична служба

За станом на 05.05.2014 у відділі зареєстровано 21 звернення громадян.
Керівництво відділу провело 17 особистих прийомів громадян. Порушені питання стосувалися оформлення право установчих документів на земельну ділянку, отримання земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, відновлення правоустановчого документа на земельну ділянку у разі його втрати.
Протягом квітня відділ надав 305 адміністративних послуг.

Інвентаризація земель

За станом на 22.04.2014 по району, починаючи з 1991 року, проінвентаризовано 7163,11 га земель, з них:
- земель населених пунктів – 0;
- земель несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів – 7163,11 га.
У 2013 році проведено роботи щодо інвентаризації земель сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів. На даний час відповідні роботи завершені.
За результатами проведених робіт у Державному земельному кадастрі зареєстровано 365 ділянок на площі 7107 га, з них ріллі – 1190,6574 га, багаторічних насаджень – 37,232 га, пасовища – 5879,1603 га.

Кривоозерський район
Сектор державного земельного кадастру

За 05.05.14 зареєстровано 2 земельні ділянки та видано 10 відомостей з Державного земельного кадастру у формі витягів про земельні ділянки.

Кадрове забезпечення

За станом на 05.05.14 у відділі 1 (одна) вакантна посада завідувача сектору землеустрою та ринку земель, характер роботи – постійна.

Юридична служба

За станом на 05.05.14 у відділі зареєстровано 0 звернень громадян.
За 05.05.14 керівництво відділу провело 3 особистих прийомів громадян.

Землеустрій

Продажу земельних ділянок на земельних торгах (лоти із земель державної та комунальної власності) по Кривоозерському районі Миколаївської області не відбувалось.
Надано висновків по документації із землеустрою: 0
Надано довідок із державної статистичної звітності (ф-6 зем): 0
Надано витягів про нормативну грошову оцінку земельної ділянки: 1

Бухгалтерія

Кредиторська заборгованість по заробітній платі за станом на 05.05.14 відсутня.

Миколаївський район
Кадастр

30.04.2014 зареєстровано 20 земельних ділянок.

Землеустрій

З 28.04.2014 по 05.05.2014:
проекти відведення – 36;
витяги – 23.

Снігурівський район

За 24-30 квітня 2014 року:
спеціалістами відділу Держземагентства надано адміністративних послуг за зверненнями громадян та юридичних осіб, в тому числі:
- реєстрація земельних ділянок: 13;
- надання відомостей з державного земельного кадастру: 4;
- надання витягів про нормативну грошову оцінку земельної ділянки: 13;
- внесення виправлених відомостей до державного земельного кадастру: 1;
- внесення змін до державного земельного кадастру: 1;
- надання висновків щодо документації із землеустрою: 1.
Начальник та фахівці відділу взяли участь в урочистому покладанні квітів до пам’ятника ліквідаторам аварії на ЧАЕС з нагоди річниці аварії.

Юридична служба. Земельне законодавство

За квітень начальник та заступник начальника відділу провели 14 прийомів громадян.

На Миколаївщині проведено опитування громадян щодо обігу земель сільськогосподарського призначення

Воно охопило понад 8000 людей в усіх районах області. Результати опитування засвідчили — населення активно сприймає ідею залучення сільськогосподарських земель до економічного обігу.
Так, продовження мораторію на продаж сільгоспугідь підтримують лише 25% опитаних. Решта вважає — земля має стати товаром, хоч і з можливими обмеженнями щодо продажу. Зокрема, 14% бачать покупцем лише державу, ще 28% – і державу, і осіб, що проживають у місцевості, де продається земля, і мають намір її обробляти, ще 24% не бачать серед покупців іноземців.
Більшу одностайність опитані висловили на питання надання монопольного права Державному земельному банку на скуповування земельних ділянок сільськогосподарського призначення у громадян. Підтримали цю ініціативу лише 20%.
Певні вагання у суспільстві має підтримка надання монопольного права цій же установі на видачу іпотечних кредитів під заставу земель сільгосппризначення. “За” – 43,5%, “проти” – 56,5%.
Останнє питання — куди має надходити орендна плата за земельні ділянки сільськогосподарського призначення. Майже три чверті людей висловилися на користь місцевих бюджетів. П’ята частина опитаних запропонувала, аби ці кошти частково йшли до місцевих бюджетів для розвитку сільських територій, частково — до державного бюджету для викупу земельних часток(паїв) у власників, які бажають їх продати. 6% голосів отримала пропозиція щодо надходження цих коштів до Державного земельного банку для зниження процентної ставки по кредитах для сільськогосподарських товаровиробників.
Вочевидь, результати опитування свідчать, що населення готове до впровадження ринку земель сільськогосподарського призначення. Однак основними гравцями на ньому люди вбачають вже традиційних: державу, місцеві органи та землевласників. Державний земельний банк, як нещодавно створений інститут, має значний потенціал до встановлення взаємин довіри, конструктивного співробітництва. Він зарекомендує себе серйозним суб’єктом сфери земельних відносин.

Що повинні знати громадяни при сплаті земельного податку?

Так, відповідно до вимог ст. 206 Земельного кодексу, використання землі в Україні є платним. Справляння земельного податку громадянами регламентується ст. 269‑271, ст. 281, п. 286.5 ст. 286, п. 287.1, 287.2 та п. 287.5‑287.6 ст. 287 ПКУ.
Відповідно до ст. 269 ПКУ платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі. Об’єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні та земельні частки (паї), які перебувають у власності (ст. 270 ПКУ).
Базою оподаткування земельним податком є нормативна грошова оцінка земельних ділянок із урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом (п. 271.1 ст. 271 ПКУ).
Ставки податку встановлено для кожної категорії земельної ділянки. Зокрема, земельні ділянки сільськогосподарських угідь оподатковуються відповідно до п. 272.1 ст. 272 ПКУ, ставки податку за один гектар яких встановлюються у відсотках від їх нормативної грошової оцінки у таких розмірах: для ріллі, сіножатей та пасовищ – 0,1 (п. 272.1.1); для багаторічних насаджень – 0,03 (п. 272.1.2).
За земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено (незалежно від місцезнаходження), ставки податку встановлюються у розмірі 1 % від їх нормативної грошової оцінки (ст. 274 ПКУ).
Згідно з п. 286.5 ст. 286 ПКУ нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку визначеному ст. 58 ПКУ.
Податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів із дня вручення податкового повідомлення-рішення (п. 287.5 ст. 287 ПКУ).
Фізичні особи (громадяни) несуть відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов’язання, та якщо вони протягом 60 днів із дня вручення податкового повідомлення-рішення не сплачують узгоджену суму грошового зобов’язання з плати за землю, такі платники податків притягуються до відповідальності у вигляді штрафу в таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, у розмірі 10 % погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, – у розмірі 20 % погашеної суми податкового боргу. Разом із тим, на суму податкового зобов’язання з плати за землю, не сплаченого протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення, нараховується пеня у порядку, визначеному ст. 129 ПКУ.
Що стосується звільнення громадян від сплати земельного податку, то пільги для фізичних осіб визначено ст. 281 ПКУ. Фізична особа, яка належить до категорії осіб, що мають право на пільги щодо сплати земельного податку, отримує таке право лише після оформлення права власності на земельну ділянку у законодавчо встановленому порядку та внесення відповідних даних до державного земельного кадастру. Зокрема, згідно із ст. 125 Земельного кодексу право власності на земельну ділянку та постійного користування земельної ділянки виникають із моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” (ст. 126 Земельного кодексу).
Відповідно до ст. 19 Закону України від 1 липня 2004 року №1952‑IV “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” із змінами та доповненнями (далі – Закон № 1952) державна реєстрація прав проводиться на підставі, зокрема, державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом; рішень судів, що набрали законної сили; інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.
Разом із цим, для отримання пільги щодо сплати земельного податку фізична особа повинна подати до контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки заяву довільної форми про надання пільги та документи, що посвідчують право такої особи на пільгу (паспорт, пенсійне посвідчення, посвідчення “Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС”, посвідчення “Потерпілий від Чорнобильської катастрофи”, посвідчення “Учасник бойових дій”, посвідчення “Інваліда війни”, посвідчення “Учасник війни”, посвідчення “Члена сім’ї загиблого” тощо).
Звільнення від сплати податку за земельні ділянки, передбачене для відповідної категорії фізичних осіб: інваліди І та ІІ групи, фізичні особи, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років, пенсіонери (за віком), ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, фізичні особи, визначені законом особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (п. 281. ст. 281) та відповідно до п. 281.2 ст. 281 ПКУ поширюється на одну земельну ділянку за кожним видом використання у межах граничних норм: ✓ для ведення особистого селянського господарства – у розмірі не більш як 2 га; ✓для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка): у селах – не більш як 0,25 га, в селищах – не більш як 0,15 га, в містах – не більш як 0,10 га; ✓для індивідуального дачного будівництва – не більш як 0,10 га; ✓для будівництва індивідуальних гаражів – не більш як 0,01 га; ✓для ведення садівництва – не більш як 0,12 га.

Наказ Головного управління Держземагентства у Миколаївській області від 06.02.2014 №7-в “Про забезпечення функціонування веб-сайту Головного управління Держземагентства у Миколаївській області”

Наказ Головного управління Держземагентства у Миколаївській області від 06.02.2014 №7-в "Про забезпечення функціонування веб-сайту Головного управління Держземагентства у Миколаївській області"
Наказ Головного управління Держземагентства у Миколаївській області від 06.02.2014 №7-в "Про забезпечення функціонування веб-сайту Головного управління Держземагентства у Миколаївській області"
Наказ Головного управління Держземагентства у Миколаївській області від 06.02.2014 №7-в "Про забезпечення функціонування веб-сайту Головного управління Держземагентства у Миколаївській області"

Кадастрова карта
Публічна кадастрова карта
Наші новини
RSSАрхів Держкомзему
  • У ході конкурентних торгів на Хмельниччині ціна річної орендної плати зросла у п’ять разів
  • На Рівненщині завершуються роботи зі встановлення меж населених пунктів
  • За тиждень площа земельних ділянок, включених до переліку земель, права оренди на які планується реалізувати на торгах, ...
  • Держземагентство оновило дані Довідника показників нормативної грошової оцінки земель населених пунктів
  • Протягом 2015 року Держземагентство України відстежуватиме результативність 28 регуляторних актів у сфері земельних відн...
  • На Волині завершена третина робіт зі встановлення меж прибережних захисних смуг
  • У Запорізькій області утворено новий територіальний орган земельних ресурсів – Управління Держземагентства у Запорізьком...
  • Держземагентство винесло на громадське обговорення проект змін до Типового договору оренди землі
  • На Черкащині проводять інформаційно-роз’яснювальну роботу серед ромів з питань отримання та реєстрації земельних наділів
  • Держземагентство надало роз’яснення нормативно-правових актів у сфері земельних відносин, що набули чинності упродовж 20...
  • Держава виділила земельні ділянки родинам героїв, які загинули у збитому терористами літаку Повітряних сил Збройних сил ...
  • З початку року заяву на отримання земельних ділянок подав 3281 учасник АТО або члени родин загиблих воїнів
  • За підсумками 2014 року в Україні від продажу державних та комунальних земель до бюджетів надійде понад 590 млн гривень
  • До переліку земель сільгосппризначення, права оренди на які планується реалізувати на аукціонах, за тиждень включено 114...
  • Експерти ЄС поділилися з українськими фахівцями європейськими практиками протидії проявам корупції у сфері земельних від...
  • У лютому в Україні відбудеться низка торгів з продажу земельних ділянок та прав на них
  • Держземагентство надало роз’яснення щодо визначення правового статусу розробників документації із землеустрою з 1 січня ...
  • Родини Героїв Небесної Сотні з Київщини отримали земельні наділи
  • Землевпорядники Сумщини розробили рекомендації селянам щодо створення громадських пасовищ та надання в оренду водних об’...
  • У Києві на 11 лютого заплановані земельні торги з продажу 6 земельних ділянок комунальної власності міста
RSSДо обговорення
  • Вівторок, 03 березня 2015
    Проект постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до актів Кабінету Міністрів України»-- Delivered by Feed43 service […]
  • Вівторок, 03 березня 2015
    Проект постанови Кабінету Міністрів України “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 листопада 1997 р. № 1279”-- Delivered by Feed43 service […]
  • П'ятниця, 27 лютого 2015
    Проект постанови Кабінету Міністрів України «Питання Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру»-- Delivered by Feed43 service […]
  • Середа, 28 січня 2015
    Доопрацьований проект постанови Кабінету Міністрів України “Про внесення змін до Типового договору оренди землі”-- Delivered by Feed43 service […]
  • Вівторок, 20 січня 2015
    Проект постанови Кабінету Міністрів України “Про визнання такими, що втратили чинність, деяких актів Кабінету Міністрів України”-- Delivered by Feed43 service […]
  • Вівторок, 20 січня 2015
    Проект постанови Кабінету Міністрів України “Про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру”-- Delivered by Feed43 service […]
  • Середа, 03 грудня 2014
    Проект постанови Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до Порядку ведення Державного земельного кадастру"-- Delivered by Feed43 service […]
  • Середа, 12 листопада 2014
    Проект наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України “Про затвердження форм документів щодо підготовки оцінювачів з експертної грошової оцінки земельних ділянок та ліцитаторів з проведення земельних торгів” та результати його громадського обговорення-- Delivered by Feed43 service […]
  • Четвер, 30 жовтня 2014
    Проект наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України “Про внесення змін до Класифікації видів цільового призначення земель” та результати його громадського обговорення-- Delivered by Feed43 service […]
  • Середа, 10 вересня 2014
    Проект постанови Кабінету Міністрів України "Про визнання такими, що втратили чинність, деяких актів Кабінету Міністрів України" та результати його громадського обговорення-- Delivered by Feed43 service […]
  • П'ятниця, 05 вересня 2014
    Доопрацьований проект наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України “Про затвердження зразка Реєстраційного посвідчення апаратури супутникових радіонавігаційних систем” та результати його громадського обговорення-- Delivered by Feed43 service […]
  • П'ятниця, 22 серпня 2014
    Проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації процедури користування відомостями Державного земельного кадастру" та результати його громадського обговорення-- Delivered by Feed43 service […]
  • Четвер, 07 серпня 2014
    Доопрацьований проект постанови Кабінету Міністрів України “Про внесення змін до Типового договору оренди землі” та результати його громадського обговорення-- Delivered by Feed43 service […]
  • Четвер, 07 серпня 2014
    Проект постанови Кабінету Міністрів України “Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 1 серпня 2011 р. № 835 та від 17 жовтня 2012 р. № 1051” та результати його громадського обговорення-- Delivered by Feed43 service […]
  • Понеділок, 04 серпня 2014
    Проект наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України “Про затвердження Порядку обстеження та оновлення пунктів Державної геодезичної мережі” та результи його громадського обговорення-- Delivered by Feed43 service […]
  • Четвер, 17 липня 2014
    Проект наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України “Про затвердження уніфікованої форми Акта, що складається за результатами проведення планової (позапланової) перевірки щодо додержання суб’єктом господарювання вимог законодавства у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності” та результати його громадського обговорення-- Deliv […]
  • Четвер, 26 червня 2014
    Проект наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України “Про затвердження Правил передачі українською мовою географічних назв і термінів Республіки Македонія” та результати його громадського обговорення-- Delivered by Feed43 service […]
  • Четвер, 26 червня 2014
    Проект наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України “Про затвердження Правил передачі українською мовою географічних назв і термінів Білорусі” та результати його громадського обговорення-- Delivered by Feed43 service […]
  • Четвер, 26 червня 2014
    Проект наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України “Про затвердження Правил передачі українською мовою географічних назв і термінів Греції” та результати його громадського обговорення-- Delivered by Feed43 service […]
  • Четвер, 26 червня 2014
    Проект наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України “Про затвердження Правил передачі українською мовою географічних назв і термінів Нідерландів” та результати його громадського обговорення-- Delivered by Feed43 service […]
Сторінка 1 з 1312345...10...Остання »
ᚧТоп Україна, Рейтинг та каталог українських веб-сайтівᚧᚪКаталог сайтів Україниᚪ